Röviden: Haiku_kép_ző és blog és könyv-és linkajánló
A haiku egy japán kötött formájú vers, három soros, amelyben a sorok szótagszáma: öt - hét -öt.
A haikuval röviden, tömören, mégis költői szépséggel lehet megragadni a mondanivalót. 2021 októberéig nem tudtam, hogy tudok haikut írni. Persze nem is próbáltam :-)
Amikor elkezdtem az életet máshogy látni, az arra inspirált, hogy fotón és versben ragadjam meg a pillanatot - kép és szöveg egymásra rímel és az elsődleges jelentésen túl több érzelmi, gondolati és spirituális üzenetet hordoz. Mindenkinek mást. És ez benne a szép. Az első haikum így szólt:
Hiszem: megértem,
gyümölcseimet már a
világnak adom.
A következő, ami megfogalmazódott bennem, lett mostanra az önismereti mottóm:
Belső iránytű
Önmagam csodálatos
teljességéhez.
Szeretek haikut írni. Több haikuért nézd meg a www.haikukepzo.com honlapomat. Legyen akár egyedi, sorszámozott, limitált haikud.
-
Keresek titkos
jeleket melyek engem
játszani hívnak
-
Karba tett kézzel
Csomót kötünk az agyra
s nevetünk rajta
-
Farkas ősárnyék
is része éppúgy mint a
fehér embertárs
-
Fűzfaruhába
öltözve ereszkedett
a Nap a Földre
-
Aranyragyogás:
ablak + utcai lámpa
+pára elegye
-
Színesebb fények
elkápráztatnak minket
fényesebb színek
-
Hogy lásd szépséged
virágtükrükben, ezért
nyílnak, Életem.
-
Hihetetlen és
mégis, ez egy négylábú
kutya lábnyoma :-)
-
Természetsírta
örömkönnyek ezek mind
mint a mesében
Töltsd le az ajándékokat!
BLOG
Van, amikor a szavak csak rajtad keresztül áramlanak. Egy dolgod van, leírni őket.
Korábban nem volt igazi kapcsolódásom az íráshoz. Most már tudom, hogy az írásnak, a napi szintű írásnak, a napi szintű kézzel írásnak és emellé még a nem domináns kezünkkel történő kézzel írásnak - feltáró, gyógyító hatása van.
Írd ki magadból a fejedben zakatoló gondolatokat, és a csendben meg tudnak érkezni a valóban utat mutató, saját - személyes eligazítások.
PoV: Mester intelligencia - nem elírás
A fotó Náray Tamás: Angyalok tánca című festményéről készült
…
Van valami - ez az én point of view-m - amit viszont szintén lehet és szükséges legalább ennyire figyelni, legalább ugyanennyi időt és energiát fordítani rá és gyakorlással elsajátítani.
Ez pedig a saját mester intelligenciánk. Ezt csak a szójáték kedvéért használom, mert tetszik. Pontosabban azt mondom: a saját hozzáférésünk a mesterintelligenciához. Nevezhetném ezt pongyolán egy kalap alá véve intuíciónak, tudatosságnak, jelenlétnek, szupertudatnak, önmeghaladásnak, akár transzcendens én felé törekvésnek.
A mesterséges intelligenciával párhuzamosan emberként ugyanennyire (sőt még inkább) fontos, hogy
a saját tudatunk/tudatosságunk fejlődését
az intuíciónkkal-érzékelésünkkel való kapcsolódásunkat
egyre átfogóbb tudatszintek befogását
gyakorlással egyre átfogóbb tudatállapotban tartózkodást
egyéni fókuszunkba helyezzük.
Azt az információfeldolgozási sebességét és mennyiséget, amire a mesterséges intelligencia képes, én most úgy látom, mi azzal tudjuk hatékony és emberséges együttműködésben tartani, amennyiben mi a saját hozzáférésünket a mesterintelligenciához (nevezzük valóságnak, végtelennek, mindennek, Életnek, stb.) minőségi tudatváltozással megteremtjük és folyamatosan fenntartjuk.
…
Most - túl a “már megint”-en, a “még mindig”-en, az “ugyanaz”-on
...
Mindannyian, napról-napra, minden impulzus hatására változunk, mégha ez nagyon apró, szinte észrevehetetlen.
Ezért, amikor akár magamat, akár másokat elkönyvelek valamilyennek, azzal kimerevítek egy képet, és utána már ahhoz nyúlok vissza, arra reagálok, azon keresztül látom, így az éppen jelenlévő őt vagy magamat, aki közben változott, nem érzékelem, nem látom.
...
A stereotypical awakening
...
és végül, amikor Ruth újra megjelenik és elvezeti Barbiet a “fehér fény”-be, a tudatosságba, ahol kiderül, hogy sem egy babának, sem az embernek nem kell még a Teremtő(jé)től sem engedélyt kérnie, hogy az legyen aki, mert a Teremtő szeretete veszi körbe, akkor Barbie egy választást hoz – hogy mindazok után, ami történt vele, választja-e a „halandó” emberlétet (és a cselekvés, alkotás lehetőségét) – de már annak tudatában, hogy ismeri a Teremtőt és az Életet. És ezek után már a nőgyógyász-jelkép is csak egy újabb tapasztalás ;-)
mint ahogy a gyönyörű öregedés
…
A titok nyitja …
...
Tudatosság az, amikor az egonkat szelíden, türelemmel és kitartóan végigvezetjük azon a folyamaton, amikor el meri és el tudja engedni magát, és belefeledkezik az Élet csodás áramlásába.
...
Ami kitágítja a saját élettörténeted megértését
...
ami kitágítja a saját élettörténeted megértését abba a családi tudattalan rendszerbe, aminek a része vagy, ami nélkül úgy érzed magad, mint egy puzzledarab, ami kikerült a dobozból a többiek közül
...
Egyszercsak
...
Aztán egyszercsak kapcsolódtam magamhoz, és ezáltal valami nagyobbhoz is, és azóta számtalan füzetet töltök meg mindazzal, ami így akar bennem megszületni, kimondódni, tudatosodni, és – ezt is észrevettem – gyógyulni. És azóta minden írásban, amit mástól olvasok, legyen az vers, regény, üzenet, reklám, bármilyen írás – meglátom ugyanezt.
...
A szavak ablakok (vagy falak) - vers
...
"Ha úgy tűnik, mintha szidnálak,
ha úgy éreznéd, nem szeretlek,
kérlek, ne a szavaimra figyelj,
hanem a mögöttük megbújó érzésre!"
...
… és ha mi is figyelünk a kimondott szavaink mögött megbújó érzésre, akkor lehet, hogy más szavakat használunk …
Nagyonmásmintkarriercoaching
...
Általában azzal a hiedelemmel és elvárással vágunk bele, hogy önmagában a munkahelyváltással megoldódott az, hogy itt majd máshogy osztom be az időmet, itt - amikor helye van - nemet mondok, itt nem akarom úgy érezni, hogy nyomás alatt vagyok, vagy kihasználnak, és itt alapból jobban fog működni a munka-magánélet egyensúlyom.
...
Az IKIGAI bennünk van
... és egyszer, valami belső késztetés hatására újra elővéve az IKIGAI-unkat megláthatjuk, hogy ez nem egy „kész, megvagyok vele” típusú élet értelme összegzés, hanem egy velünk változó, a szerteágazó – nehezen összeegyeztethető területekből az idő során letisztuló, egyre kivehetőbben egy irányba, majd egy centrumpontba mutató térkép önmagunkhoz, ahol a szakmai,-a hobbi-, a közösségi és magánéletünk összeér – úgy, ahogy.
A gyorsított felnőtté válásról
…
Szóval, ha most visszanézel az elmúlt 3-4 évedre, megláthatod, hogy kicsiben-nagyban valami olyan minőség felé tolt az életed, ami nagyon intenzíven segítette ezt a felnőtté válást, mégha sokszor megterhelő helyzetekkel is.
Az is rendben van, ha most éppen egy csomó minden alakulóban van körülötted, ha úgy érzed, hogy nem “jobbá” vált az életed (hanem teljesebbé, amiben benne van jó is, rossz is), és az is rendben, ha ezt nehéz így látni és elfogadni. És az is rendben, ha most vagy éppen az egyik vizsgádon. És bárhogy is sikerül, mindig van következő lehetőség.
Én abban tudok hozzájárulás lenni Számodra, ha a fentieket nem egyedül szeretnéd leltárba venni. Ha nehéz mindazt meglátni az elmúlt éveidben, amiről írtam. Pedig tudd, hogy ott vannak.
…
Az önismereti folyamatról kicsit másképp …
…
Egyszer megérint bennünket az, hogy mindez valóban “elveszett” - ez a negyedik szakasz, amikor az általunk eddig ismert önmagunk, korábbi öntörténetünk ( ez az a fent említett szeretett személy) nagyrésze már a múltté. Nehéz lehet megtartani azt az időszakot, amikor valahogy üresnek, céltalannak érezzük magunkat. Már nem vagyunk azok, akik eddig voltunk, de még nem elég erősen érezzük azt sem, hogy akkor “most akkor ki is vagyok valójában”.
Ez a szakasz is természetes, szükséges része a folyamatnak. Kicsit olyan, mint a bebábozódás ideje. Annyi ideig tart, amennyi időre szükség van.
Amiből aztán átérünk az elfogadás szakaszába - a belső, érettebb felnőtt önmagunkhoz. Aki békében van a gyerekkorával, azzal, amit kapott vagy nem kapott a szüleitől, azzal, ahogy eddig tudta élni az életét, aki kapcsolódik a benne élő kisgyerekhez és elég jó szülőjeként megadja azt számára, amire most szüksége van.
És aki ezzel a belső egyensúllyal és biztonsággal tud kapcsolódni a társához, a gyermekéhez, a szüleihez, mindenki máshoz és az élethez.
…
Ha rálátnánk a családi rendszerünkre …
…
Jó tudni, hogy igazából - öntudatlanul - minden nap újra és újra próbálkozásokat teszünk, hogy új, mégis lényegében ismétlődő, ismerős helyzetekben valamit máshogy tudjunk tenni. Addig, amíg ez öntudatlan, kicsi az esély, hogy érzékelhető eredménnyel járunk.
Bármelyik szinten kezdünk is el valami újat, az viszont erőt hoz fel bennünk, amivel tovább tudunk haladni. Szóval az összegubancolódott gombolyagot mindenképpen érdemes kibogozni, és azzal a részével kezdjük, amit éppen választottunk.
💥Van, amikor megszólít az, hogy a családrendszer mélyebb, átfogóbb szintjéről lásd azt, ami nehézséget okoz Számodra. Mert Te már csak ismétled. Nem Nálad született meg az oka.
Bármikor dönthetsz úgy, hogy abbahagyod az ismétlést, ami tulajdonképpen ellenállás valaminek, pontosabban valakinek. Hogy a Te esetedben ez pontosan mi, az nagyon egyedi. A családállításod megmutatja a sajátodat.
…
Figyelem - túl az önreflexión
…
Nagy felismerés, amikor rálátunk, hogy ezt az önreflexiót is folyamatosan után szükséges állítanunk - mert meglátjuk, hogy ez is mennyire átitatott mindazzal, akik-amik vagyunk.
Ettől függően lehet túlelemző, kritikus, mindent jobbítani szándékozó, esetleg mindent megmagyarázó, önmagunkat felmentő vagy elgyengítő, akár önmagunktól eltávolító - egy vastag hajszállal “jobb”, mint amire ránézünk …
✌️Lehet, hogy a kulcs a (mindenki számára elérhető) figyelem. Amikor a figyelmünket, ami folyamatosan elkalandozik - hol kifelé, a külvilágba, hol befelé, az elménk gondolatvilágába - újra és újra “megkeressük” és megtanítjuk magunknak, hogyan tudunk az egyszerre nem koncentrált és nem szétszórt, egyszerűen csak ottlévő figyelemhez kapcsolódni (sok gyakorlást igényel, mire ráérzünk, szóval legyünk türelmesek magunkhoz és sosincs vége ennek a gyakorlásnak)
…
A vizesvödör meséje
Aztán csak kiváncsivá vált. Tudni szerette volna, mi történik körülötte és mi az ő dolga.
Elkezdte megfigyelni, hogy van valami rendszer is a környezetében, meg vannak váratlan vagy rendszertelen történések is.
…
Mikor már így sok mindent megfigyelt, valami elhatározás született meg benne, hogy ő márpedig tudni szeretné, hogy mi az ő dolga, mi az ő szerepe – azt valahogy biztosan tudta, hogy van neki olyan.
Rubik-kocka analógia
Kis Rubik-kockaként megszületve - talán sejtjük, talán nem - egy nagyon szép, csak ránk jellemző, egyedi ábra /kép rajzolódik ki a hat oldalunkon - a mi hozzájárulásunk a világhoz, az élethez.
…
A feszültséggel-villámmal teli viharos felhők meséje
Önmagában villámló felhő a lemenő nap fényében …
Lufimese
A lufik világában már régóta csak emlékek, legendák éltek arról, hogy valaha minden lufi rendelkezett egy belső irányítóegységgel, amivel szabályozni tudta, hogyan tud bármilyen helyzetben, időjárási körülmények között könnyedén, szárnyalóan, valódi lufiként repülni, akkor és oda, amikor és ahová szeretne.
Már régóta csak egy-egy lufiról lehetett hallani, aki ezt meg tudta csinálni, de rájuk mindenki azt mondta, hogy kivételek, és sokan nem is hitték, hogy ők valóban, külső segítség nélkül teszik ezt.
Jó ideje, sok-sok lufigeneráció óta, máshogy éltek a lufik. Már féltek attól, hogy elrepülnek, kiszolgáltatva az elemeknek, így dobozokat húztak magukra. A dobozok valóban lent tartották őket a földön, így biztonságot nyújtottak, de volt néhány probléma ezekkel a dobozokkal.
Analógia
Én látok párhuzamot eközött és ahogy az emberi lélektan-tudatosság működik. Ha nemcsak felhasználóként / robotpilótaként működsz, hanem beleásod magad abba, hogy megértsd magad, akkor egy csomó problémát (amit akkor már nem is látsz annak egy nagyobb tudással és egy más nézőpontból) Te magad meg tudsz oldani és már egy könnyedebb, hatékonyabb módon működteted az életedet. Hát nem szuperdolog ez?
Könyv- és linkajánló
Edith Eva Eger
A döntés (The Choice) - én inkább Választásnak hívnám, majd írok róla, miért
Az ajándék - önkorlátozásaink börtöncelláiból kiszabadítva magunkat végre elkezdhetjük saját életünket élni - lejjebb találsz egy AJÁNDÉK szemelvényt ebből a könyvből - szeretettel
Orvos-Tóth Noémi
Örökölt sors
„Sokszor találkozom hasonló fenntartással, és azzal a hozzáállással, hogy „a múlttal felesleges foglalkozni, hiszen azt már úgysem lehet megváltoztatni”. Ez a mondat azt a meggyőződést fejezi ki, hogy a múlttal kapcsolatban az egyetlen esélyünk az lenne, ha meg tudnánk változtatni, de mivel ez lehetetlen, nincs dolgunk vele. Ez azonban tévedés. Azt, ami megtörtént, tényleg nem tudjuk „visszacsinálni”, ám ha megismerjük, az sokat segít abban, hogy a jelenünket és jövőnket másképpen alakítsuk...
Pedig ezeket az aggályokat érdemes félretenni. Múltunk feltárása nélkül ugyanis csak halvány sejtéseink lehetnek arról, kik vagyunk, és miért pont ezt az életet éljük. Ahhoz, hogy megértsük önmagunkat, megtaláljuk elakadásaink okait, feltárjuk szorongásaink, rosszkedvünk, kudarcaink magyarázatát, vagy megértsük, miért ismételjük újra meg újra boldogtalan párkapcsolati forgatókönyveinket, nem elegendő csak a saját életünket nagyító alá venni. Szüleink, nagyszüleink, sosem látott őseink tapasztalatai, élményei, félelmei és szenvedései súlyos örökségként befolyásolják sorsunk alakulását...
Fel kell ismernünk: attól, hogy valamely történésnek végeszakadt, a hatása még hosszú évek, évtizedek elteltével is érezhető a leszármazottak mindennapjaiban. ..
Hiszem, hogy egyetlen ember sorsa sem érthető meg a transzgenerációs (vagyis generációkon átívelő) hatások figyelembevétele nélkül, és a változásnak is az egyik legértékesebb kulcsa lehet, ha feltárjuk őseink történetét.
Martha Beck
A teljesség felé
Ez a könyv 2021-ben lett magyarul kiadva, én 2023 januárjában találkoztam vele.
A címe (A teljesség felé) és az alcíme (Találd meg a valódi énedhez vezető utat) annyira rímel az én “Belső iránytű önmagam csodálatos teljességéhez“ mottómhoz, hogy tudtam, a sajátomhoz hasonló gondolatokat találok benne. Amit kiemelek a bevezetésből:
“Fiatal felnőttként abból az egyedülálló okból kezdtem bele az “Isteni színjáték”-ba, amiért akkoriban bármit olvastam: hogy bölcs tanácsra leljek azzal kapcsolatban, miképp érezhetném magam jobban a bőrömben. És ezt meg is találtam.
Dante mesterműve egész egyszerűen az általam ismert leghatékonyabb útmutatások tárháza, melyek segítenek begyógyítani lelki sebeinket, visszanyerni lényünk osztatlan teljességét, és felszabadítani a bennünk rejlő életörömöt. Az “Isteni színjáték” az egész folyamaton végigkalauzol minket lépésről lépésre. Persze a keret egy misztikus kalandot átélő férfi története, a főhős a 14. századi európai ember szimbólumtörténetét használja. Ám a Dante költeményében kinyilatkoztatott pszichológiai igazságok mind a mai napig változatlanul érvényesek. A mai kor emberének is éppolyan hiteles útmutatással szolgálnak. Ezenfelül még szórakoztatók is. Ne gondold, hogy Dante holmi szószátyárkodó szentfazék! Ő egyszerűen egy író, aki kézen fogja olvasóját, és felkéri, hogy tartson vele e csodálatos utazáson, mely a nyomorúságból a boldogság birodalmába vezet.
Tehát könyvünk hátralévő részében a kiteljesedés ama útján szeretnélek végigkalauzolni, amelyet Dante jelölt ki számunkra az “Isteni színjáték“-ban. … Ám bármilyen ütemben haladsz is előre, utad négy szakaszra fog tagolódni….”
Szóval az önismereti kalandot/ébredést így is megközelíthetjük:
Első szakasz: A tévedések sötétlő erdeje (amikor ráébredsz, hogy nem egészen ott vagy, ahol lenni szeretnél az életedben)
Második szakasz: A pokol (ugyan valóban lemész a legmélyebb fájdalmaid, félelmeid mélyére, de kérlek, felejts el minden művészeti ábrázolást a Pokolról), tekints rá úgy mint egy sötét barlang
Harmadik szakasz: A purgatórium (a megtisztulás, a korlátok, hazugságok letevése, az új választások meghozásának helye)
Negyedik szakasz: A paradicsom (itt vagy a Földön, és mégis a Paradicsomban IS) - hogyan lehet ez? Mi az a béke, teljesség, amibe eljuthatsz, ha kapcsolódsz valódi Önmagadhoz?
Az, hogy megfogod-e Dante kezét, és végigmész-e az úton, a Te szabad választásod. A választásaid eredménye az Életed.
Csattos Ilona
Vedd észre
Erről a könyvről nem is írok többet, mert engem is akkor szólított meg, amikor itt volt az ideje. Nem hallottam róla korábban, hanem a legutóbbi Libri látogatásomnál ráesett a pillantásom és tudtam, hogy nekem szól. És amikor úgy olvasod a könyvet, hogy azon az úton jársz és átéled, amit leír - akkor a lelked szól Hozzád, vezet, eligazít, emlékeztet a Benned lévő tudásra. Szóval, amikor Te ezt olvasod, akkor valószínűleg Neked is időszerű. Sok örömet hozzá!
Saját önismereti kalandozásaim emlékei - Inspiráció lehet valakinek
Belső gyermek önismereti csoport Bettynél
2023. május
Ujjal festés (kisded)