Figyelem - túl az önreflexión
Minden, amit önismeret, pszichológia, mentális egészség témakörben olvasol, hallgatsz, szembejön veled - “csak” emlékeztet, szólongat Téged, hogy figyelj befelé, hogy indulj el befelé.
Bármi is az, ami ilyenkor felkelti az érdeklődésedet, ami ismerősnek tűnik, ami olyan, mintha Rólad szólna az a könyv vagy bejegyzés vagy podcast, ekkor igazából egy olyan részed szeretne kapcsolódni hozzád, ami felismerésekkel, megértéssel, megérzéssel vezet lépésről lépésre önmagadhoz.
Sokszor hallani kulcsszóként az önreflexiót - azt a képességet, hogy kívülről, semlegesen, az érzelmeinktől kicsit eltávolodva lássunk rá magunkra és arra, hogyan is reagáltunk egy adott helyzetben.
Nagy felismerés, amikor rálátunk, hogy ezt az önreflexiót is folyamatosan után szükséges állítanunk - mert meglátjuk, hogy ez is mennyire átitatott mindazzal, akik-amik vagyunk.
Ettől függően lehet túlelemző, kritikus, mindent jobbítani szándékozó, esetleg mindent megmagyarázó, önmagunkat felmentő vagy elgyengítő, akár önmagunktól eltávolító - egy vastag hajszállal “jobb”, mint amire ránézünk …
Lehet, hogy a kulcs a (mindenki számára elérhető) figyelem. Amikor a figyelmünket, ami folyamatosan elkalandozik - hol kifelé, a külvilágba, hol befelé, az elménk gondolatvilágába - újra és újra “megkeressük” és megtanítjuk magunknak, hogyan tudunk az egyszerre nem koncentrált és nem szétszórt, egyszerűen csak ottlévő figyelemhez kapcsolódni (sok gyakorlást igényel, mire ráérzünk, szóval legyünk türelmesek magunkhoz és sosincs vége ennek a gyakorlásnak)
Ennek a figyelemnek a segítségével tudunk egyre tágabban rálátni magunkra, hogy hogyan színeződik át bennünk sok-sok hétköznapi pozitív-semleges helyzet az eddigi tapasztalataink, hozott mintáink és berögzült hiedelmeink által nehéz és energiahiányos megéléssé.
És ennek a figyelemnek a segítségével tudjuk ezt az átszíneződött lencsét a helyén kezelni és a tágabb látásunkkal körülötte is látni, az önreflexiónkon is túl.
Mint mindenben, itt is igaz, hogy kezdetben a vég: olvasd el újra az első bekezdést, hogy miről szólt ez az egész poszt.